četrtek, 20. februar 2020

Pozdravljeno, človeštvo, v letu 2020!


Ime mi je krastača in sem poglavarka dvoživk. Znanstveniki so me poimenovali z latinskim imenom Bufo bufo. Oglašam se vam v imenu dvoživk z vsega sveta. Se zavedate, da smo me, dvoživke, na tem planetu obstajale davno pred vami? Se zavedate, da z uničevanjem naših habitatov ne ogrožate samo nas, ampak tudi lastno življenjsko okolje? Se sploh zavedate, kdo ste? Se zavedate, kaj delate naravi, katere del ste? 

Vsako pomlad, ko se dvignejo temperature nad 5°C in ko je v zraku dovolj vlage, oziroma po prvem pomladanskem dežju, se dvoživke prebujamo iz zimskega spanja. Zimo preživimo zakopane v prsti in listju. Običajno se prebujamo ob koncu februarja, letos pa smo se začele že sredi februarja, kar je nekoliko prezgodaj. Če se namreč prebudimo in krenemo na pot prezgodaj, nas lahko doleti zmrzal, včasih tudi sneg. Veliko energije nam vzame, če se moramo znova zakopati in počakati, da zmrzal mine. Ko so razmere znova ugodne, se izkopljemo in začne se selitev iz gozda proti vodi.
Krastače prepotujemo od gozda proti ribniku, jezeru, mrtvici ali mlaki tudi po 1 kilometer dolgo pot. Več vrst nas je in prav vse spomladi vztrajno premagujemo za našo velikost ogromne razdalje. Žene nas proti vodi, kjer zaplodimo svoje potomce. Ampak vi, človeštvo, ste nam selitev in prehod do vode izjemno otežili! Ceste ste zgradili prav tam, kjer že stoletja potekajo naše selitve. Za nas in naše preživetje vam ni bilo mar.


Pot do vode še posebej izčrpa nas, samice, ki moramo pogosto na hrbtu prenašati še samca. Ženejo jih hormoni. V vseh nas spomladi divjajo hormoni in nas ženejo na to naporno in nevarno pot, saj želimo temeljito opraviti svoje delo in poskrbeti za novo generacijo! Žal nas mnogo ne preživi spomladanske selitve. Mnogo mojih prijateljic in prijateljev je na poti poginilo, bodisi jih je kaj ujelo, ali pa jih je povozil avto. To me najbolj razžalosti! Super in prav je, da imate tehnologijo, ki vam olajša življenje. Super in prav je, da imate ceste in avte, ampak prosim, pomislite ob tem tudi na nas. Poskrbite, da se na naših poteh čez ceste zgradijo podhodi ali nadhodi. V času naše selitve vsaj namestite ograje, ob prometnicah, da nas bo čim manj umrlo pod avtomobilskimi kolesi in nam pridite pomagat tako, da nas varno prenesete preko ceste. Če že imate tehnologijo, jo vsaj pametno uporabite! Telefon vam pri tem ne bo veliko pomagal. Pridite nam pomagat prečkati ceste, ki so za nas smrtno nevarne. Medtem, ko nam boste pomagali preko ceste, se boste nadihali svežega zraka, se razgibali in poskrbeli tudi za svoje dobro počutje. Polepšali si boste dan, nam pa rešili življenja!  Že otroci vedo, da je treba pomagati, če je nekdo v stiski ali v nevarnosti. Zakaj ne vidite naše stiske, ki ste jo povzročili vi, ljudje? Zakaj se nekateri celo peljete mimo in nas nalašč povozite? Sram vas bodi! Če nam že nočete pomagati, nas vsaj pustite pri miru!

Cesta je za nas smrtonosna prepreka. Ne moremo je prečkati hitreje, čeprav nas je strah. Ob cestah in na njih se pojavljamo od sončnega zahoda in dokler nam tisti dan še preostane energije. Na poti moramo velikokrat počivati, da si naberemo moči za nadaljevanje selitve. Velikokrat se ustavimo ob svetlobi obcestne luči, ker nas zavede in mislimo, da nam sveti luna. Kadar se temperatura zniža, se premikamo še teže in počasneje, zgodi se, da otrpnemo sredi ceste, saj smo ektotermni organizmi in dobivamo toploto iz okolice. Kar pogosto se tudi zgodi, da začne med selitvijo pihati veter severnik ali močan veter južne smeri. Ne vem, če ste opazili, da nas ni videti, ko piha severnik. Takrat se namreč potuhnemo. Ko zapiha jugo, nas veliko nadaljuje pot. Zelo smo občutljive na temperaturo in tudi presuho okolje nam ne ustreza. Ljubimo vodo in vlago.


Pomladanska selitev iz gozda proti vodi lahko traja tudi do 2 meseca, najkasneje do jeseni se vrnemo v gozd. 

Mnogi ljudje dvoživke dojemate kot neke lepljive in sluzaste stvore, od katerih ni nobene koristi. Tisti, ki tako mislite, se hudo motite, pravzaprav je naša vloga v naravnem okolju izjemno pomembna – tudi za obstoj človeške vrste. Nosite vzvišeno ime »Homo sapiens«, pa vas večina ne  premore toliko pameti, da bi doumeli, da nas v resnici potrebujete. Malo vas je takih, ki to veste in nam ob selitvi prihajate pomagat pri prečkanju cest. Večinoma pa nas sploh ne poznate, a nas vseeno ne marate. Kako si lahko vcepite v glavo, da nas ne marate, če nas ne sploh spoznate? Če se nas niti dotakniti ne upate? Če nimate pojma o tem, kakšna je naša vloga v naravi? Ni vam všeč, da je naša koža vlažna (enoplastni epidermis), ampak to še ne pomeni, da se cedimo od sluzi, kot mislijo nekateri ljudje! Veste, me dihamo skozi kožo, zato mora ta biti ves čas nekoliko vlažna. Tudi vam je gotovo neprijetno, če imate suho in razpokano kožo. Vam odleže, če jo namažete z vlažilno kremo? Zdi se vam, da laže dihate, kajne? No, zdaj veste.

Najbolj smešne pa so govorice o tem, da vas krastače polulamo, če se nas dotaknete in da potem dobite kraste. Saj ne vem, ali ste res tako neumni, ali ste na hece! Psssst, naj vam zaupam veliko skrivnost: ni res, da vas polulamo in da od tega dobite kraste! Če vas polulamo, vam bo odpadla roka! In potem vam bo takoj zrasla nova! Zveni neverjetno? Me, krastače, bi rekle, da je to enako neverjetno kot ono o lulanju in krastah. Sicer pa – poiščite katerega od tistih, ki nas spomladi prenašajo čez cesto in jih vprašajte
.
Zakaj smo koristne? Prehranjujemo se s komarji in drugimi žuželkami in tako skrbimo, da se v vašem okolju ne razmnožijo preveč. Pravzaprav bi si vsak vrtičkar želel imeti kakšno izmed nas za sosedo v vrtu. Prehranjujemo se namreč tudi s tistimi rdečimi polži, ki jih tako zelo preganjate. Naši potomci – paglavci tudi opravljajo koristno delo, namreč strgajo alge in tako čistijo vaše ribnike. Pomembno pa je vedeti, da so za nas nevarne zlate ribice, saj so tujerodne vrste in pojedo naš mrest in paglavce – naše potomstvo, zaradi katerega smo opravile tako utrudljivo in nevarno pot. Zlate ribice so menda lepe, vendar ne sodijo v slovenske ribnike, ker delajo škodo domačim vrstam.

To smo vam zaenkrat želele sporočiti dvoživke sveta. Upam, da nas boste gledali drugače, z več zavedanja – namreč če krastače izginemo, bo človeštvo doletela ista usoda. Zato vam dvoživke želimo, da odvrnete svoj pogled s tehničnih naprav in ga čimprej usmerite v naravo. Le tako boste lahko končno ugotovili, da smo dvoživke in ljudje povezani. Oboji smo del narave.




Ni komentarjev:

Objavite komentar

DOLGA POT DOMOV

Pred približno petimi leti sem začutila, da bi prehodila Slovenijo. Bil je le občutek, ki mi ni dal miru. Bil je klic narave. Prvo sem misli...